Společnost ZEVO PÍSEK podala v těchto dnech dopracovanou dokumentaci EIA k záměru na vybudování zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Vypořádává v ní připomínky, které vzneslo Ministerstvo životního prostředí při posuzování druhé dokumentace. Vztahovaly se zejména k nakládání s odpadními vodami.
Loni v září podala společnost ZEVO PÍSEK podruhé dokumentaci k posouzení vlivů zamýšlené stavby na životní prostředí. Vypořádávala v ní připomínky, které se vztahovaly zejména k dopravě, k výšce komína nebo dostupnosti odpadů pro samotné zařízení. Letos v březnu ji Ministerstvo životního prostředí vrátilo zpět s požadavkem na doplnění a přepracování některých částí. Věcné připomínky a požadavky vzešly z připomínkového řízení.
Písek chce spolu s městem Strakonice vybudovat ZEVO s kapacitou maximálně 50 000 t energeticky využitelného odpadu ročně. Zařízení by mělo stát v blízkosti Teplárny Písek, která by využívala odpadní teplo, které vznikne při spalování odpadu, jako jeden ze svých zdrojů pro centrální zásobování teplem. Zájem o využití ZEVO mají i okolní města, která již s Pískem podepsala memorandum o spolupráci. Od roku 2030 již totiž nebude možné odpad ukládat na skládku a obce musí zajistit jiný způsob jeho likvidace.
Náklady na vybudování zařízení na energetické využití odpadu by se měly pohybovat kolem dvou miliard korun. Loni v květnu získal projekt píseckého ZEVO dotaci ve výši 1,3 miliardy korun z programu HEAT Modernizačního fondu. Dotace může pokrýt až 61 % z celkových investičních nákladů.
Zařízení pro energetické využití odpadu je navrženo s ohledem na specifika daného místa provozu a propojení zařízení s odpadovou i energetickou infrastrukturou. Autoři studie proveditelnosti a technického návrhu ZEVO Písek vycházeli ze švýcarského ZEVO KVA Horgen, jednoho z nejmodernějších na světě, zároveň čerpali informace i z nejmodernějšího českého ZEVO Chotíkov.
ZEVO PÍSEK
Zodpovídá: Petra Měšťanová, DiS.