Čeští zástupci poroty mezinárodní soutěže kvetoucích sídel Entente Florale Europe navštívili v uplynulých dnech Písek. Jejich cílem bylo seznámit s městem a jeho aktivitami v oblasti životního prostředí. Zároveň zástupcům radnice poradili, na co by se měli při prezentaci Písku během červencového hodnocení soustředit, jaká opatření a činnosti města by porotu mohly zaujmout. Mezinárodní porota bude hodnotit deset kritérií, která se skládají z řady činností. Jedná se například o uplatňování ekologických přístupů, environmentální vzdělávání nebo zapojení veřejnosti.
„V polovině července k nám přijede mezinárodní pětičlenná komise. Na hodnocení bude mít pouhých šest hodin, během kterých jim musíme odprezentovat činnosti a jednotlivé kroky, kterými naplňujeme daná kritéria. Některé jim ukážeme v prezentaci, ty nejzajímavější pak přímo na místě,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň, který účast města v mezinárodní soutěži zabezpečuje. „Po dnešní návštěvě již víme, že město Písek toho má v oblasti životního prostředí a zejména pak v městské a krajinné zeleni, opravdu co nabídnout a spíše bude muset škrtat a vypíchnout pro hodnocení to nejzajímavější. Důležité také bude co nejefektněji naplánovat jednotlivé zastávky hodnocených míst a vzhledem k přesunům i nejrychlejší trasu, aby se město vešlo do stanoveného časového limitu,“ poznamenal po návštěvě Písku Jaroslav Brzák, místopředseda mezinárodní poroty. Spolu se svou kolegyní měl možnost vidět například unikátní lesní hřbitov, Lesovnu, kompostárnu či nově vybudovanou vyhlídku a sad na Hradišti.
Město Písek bude Českou republiku v soutěži reprezentovat spolu s obcí Chorušice na Mělnicku. O některou z cen se utká s dalšími zahraničními městy, například s německým Höxterem, irským Carlow či maďarským Debrecínem. Obce mají samostatnou kategorii. Do soutěže je přihlášeno celkem 11 evropských sídel.
Soutěž vyhlašuje nevládní nezisková organizace Association Européen pour le Fleurissement et le Paysage sídlící v Bruselu. Projekt je znám již od roku 1975 a iniciovaly jej Francie a Velká Británie. Hlavní důraz byl tehdy kladen na květiny, květinovou výzdobu měst a obcí, pořádek a čistotu. Postupem času se začaly hodnotit i další oblasti, například tvorba a rozvoj funkční sídelní zeleně či udržitelný společenský, kulturní a ekonomický život.
Garantem české účasti v této mezinárodní soutěži je Ministerstvo životního prostředí a organizátorem soutěže v ČR je Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí