Zákazníci Maliny chtěli ušetřit na energiích. Teď mají na střechách fotovoltaiky, o které mohou přijít

Upadající Energetický holding Malina využil v loňském roce energetické krize a války na Ukrajině. Úspory jim svěřily tisíce lidí, kterým teď na střechách leží panely, které možná nejsou jejich. Vedení firmy s nimi nekomunikuje a vybraná miliarda na zálohách je neznámo kde. Klienti EH Malina hledají cesty, jak o svou investici nepřijít.

 

EH Malina vsadil na kolektivní strach z přicházející krize. Narůstající ceny energií, vysoká inflace a nejistá doba byla úrodnou půdou pro masivní marketingovou kampaň. Firma zákazníkům slibovala soběstačnost, obrovské úspory na energiích a garanci nejrychlejší instalace na českém trhu. Namísto úspor však důvěřivé zákazníky připravila o obrovské částky. Nyní se energetický holding, který Městský soud v Praze poslal minulý pátek do úpadku, potýká s miliardovými dluhy. Z insolvenčního návrhu vyplývá, že firma dluží zhruba 1,4 miliardy korun. Podle dostupných zdrojů dluží firma nejen zákazníkům, ale českým i zahraničním dodavatelům nebo svým obchodním zástupcům.

 

Mnozí ze zákazníků EH Malina se nyní obávají, že o již nainstalované solární panely mohou přijít. Vyplývá to z některých smluv, podle nichž jsou již nainstalované panely stále majetkem EH Malina do doby, než dojde k řádnému předání celé instalace. Někteří klienti energetického holdingu dokonce firmě nabízejí, že si nedokončené instalace odkoupí a nechají firmě celou zálohu. Tímto způsobem se chtějí bránit před hrozící demontáží a rozprodáním “jejich panelů” v rámci insolvenčního řízení. Nicméně tuto možnost EH Malina zatím ignoruje.

 

Soud vyzývá všechny věřitele Energetického holdingu Malina, aby přihlásili svou pohledávku či závazek do 12. července v insolvenčním řízení. Bez přihlášení pohledávek hrozí, že zákazníci o své nedokončené instalace či zaplacené zálohy nenávratně přijdou. Odborníci zákazníkům EH Malina radí konzultovat svůj případ se zkušenými advokáty specializovanými na problematiku insolvence. Lukáš Hataš, ředitel Asociace pro elektromobilitu, apeluje, aby klienti, kteří přihlásí své pohledávky, zkusili poté komunikovat s insolvenčním správcem a fotovoltaiku si pokud možno nechali dokončit důvěryhodnou společností.

 

Dle vyjádření advokáta a insolvenčního správce Jakuba Backy dluhy firmy neustále rostou a z dostupných údajů v insolvenčním návrhu není reálné, aby firma dostála veškerým nároků ze stran zákazníků a věřitelů tak, jak to EH Malina píše ve své tiskové zprávě. Na otázky ohledně hospodaření firmy pak její advokát Michal Hora odpovídá pouze nekonkrétními odpověďmi: “V současné době nejsem schopen operovat s nějakými čísly a co se ve firmě stalo nejsem schopen sdělit, neboť jsem u toho nebyl.” Nový CEO EH Malina Jan Urban se komunikaci s médii vyhýbá.

 

Naše redakce oslovila advokáta a insolvenčního správce, aby zákazníkům EH Malina komplexněji shrnul problematiku celé kauzy, odpověděl na nejčastější dotazy a nastínil možnosti dalšího postupu. Jeho odpovědi vám přineseme v následujících článcích.

 

Přečtěte si také:
Malina group je v úpadku. Klientům slibuje vzdušné zámky a doporučuje právní pomoc

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image