Dvanáct žáků ze všech šesti píseckých základních škol si minulý pátek vyzkoušelo, jaké to je, být zastupitelem města. Při simulovaném jednání zastupitelstva v kulturním domě, které zajistil odbor školství a kultury, usedli za jednací stůl a každý z nich předložil jeden návrh. Následovala diskuse a hlasování o usnesení pomocí elektronického hlasovacího zařízení, které se využívá při standardních jednáních zastupitelstva.
Jednání se zúčastnili i čtyři městští zastupitelé a tři členové vedení města, řídila jej první místostarostka Petra Trambová. Hojná byla i účast veřejnosti, protože se na dětské zastupitele přišli podívat jejich spolužáci s pedagogy. Měli také možnost zapojit se do diskuse a pokládat dotazy.
Žáci ze ZŠ E. Beneše přišli s návrhem na výstavbu volnočasového víceúčelového hřiště na Václavském předměstí bez nutnosti vybudování zázemí a na vybavení města větším počtem odpadkových košů. Podle jejich názoru je odpadkových košů málo, chybí podle nich zejména na sídlištích. U košů také postrádají sáčky na psí exkrementy. Od radního pro životní prostředí Martina Brože se dozvěděli, že se rozšířením počtu stanovišť se sáčky město již zabývalo a nově si je majitelé psů mohou vyzvednout na veřejných toaletách ve městě. Venkovní stojany se bohužel stávají terčem vandalů, kteří jsou schopni krátce po doplnění zásobníku sáčky vytrhat a rozházet.
Zastupitelé ze ZŠ J. K. Tyla navrhovali vybudovat lehkoatletické hřiště, včetně beachvolejbalového a malého víceúčelového, v blízkosti jejich školy a také vybudování psího hřiště na výstavišti nebo v okolí. Žáci se dozvěděli, že město již na zřízení psího hřiště pracuje. Oplocený prostor pro pejskaře vznikne na pravém břehu Otavy, u lávky na městský ostrov. Nejprve se ale musí zbourat dřevěná stavba, která na pozemku stojí, poté bude třeba vybudovat oplocení.
Za ZŠ J. Husa byl předložen návrh na vytipování umístění na vybudování volně přístupného sportovního multifunkčního hřiště pro mládež v centru města a návrh na zadání studie, přípravy rozpočtu a prověření možnosti umístění malovaných hřišť. Žáci ze ZŠ T. Šobra přišli s návrhem na uspořádání rozlučkové sportovní akce s jejich tělocvičnou, která se bude již letos bourat a na jejím místě vyroste nový pavilon s tělocvičnou a odbornými učebnami. Požadovali po městě finanční podporu. Návrh se líbil například místostarostům Josefu Soumarovi a Michalu Přibáňovi, podle kterých město stavbu podobného rozsahu nerealizuje příliš často a je hezké, že škola a žáci takovou akci vymysleli, a přislíbili podporu. K té se připojila i ZŠ Svobodná, která sídlí ve stejném areálu a tělocvičnu také využívá.
Zastupitelé ze ZŠ T. G. Masaryka přišli s návrhem na pořízení elektrokoloběžek, který by podpořil městskou mobilitu. Nesetkali se ale s pochopením, protože tento typ dopravního prostředku je problematický, a jejich návrh nebyl podpořen. Naopak uspěli s návrhem na opravení staré informační tabule na Velkém náměstí a pořízení nové.
Návrh na podporu častějšího pořádání anket a dotazníkových šetření mezi žactvem na téma spokojenosti v oblasti volnočasových aktivit ve městě Písku předložili žáci ZŠ Svobodná. Je podle nich důležité zajímat se o to, co děti postrádají. Navrhovali také zřízení mobilních multifunkčních herních prvků v areálech veřejných hřišť a sportovišť.
Vedení města přislíbilo, že se návrhy svých dětských kolegů nechá inspirovat a pokud to bude možné, některý z nich zrealizují. Představitelé města děti pochválili za jejich připravenost na jednání a také za to, na jaké úrovni probíhala jejich diskuze.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí