Několik desítek jiřiček a vlaštovek převezli o uplynulém víkendu strážníci Městské policie Písek do Záchranné stanice živočichů Makov. Na téměř celém území města pak lidé nacházejí uhynulé nebo zesláblé ptactvo. „Na tento smutný jev nás od minulého týdne upozorňuje řada občanů města. Je způsoben kombinací několika faktorů, jako jsou trvalé srážky, výrazné ochlazení nad střední Evropou a s tím spojený nedostatek hmyzu, kterým se tito ptáci živí. Tento problém se netýká jen Písku a okolí,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí a poznamenal, že v mnohých případech je šance zesláblé opeřence zachránit.
„Velmi důležité je v tomto pro hmyzožravce těžkém období klid a teplo, tedy zejména pokud se jiřičky a vlaštovky zalétnou ukrýt do stodol, garáží, nebytových prostor, průjezdů, nebo zůstávají na parapetech domů. Pokud je to možné, měli by je lidé nechat úplně v klidu a nevyhánět je,“ uvedl Libor Šejna ze záchranné stanice Makov. Každý vzlet do deště pro ně může být totiž jejich poslední, protože jsou bez potravy extrémně zesláblé. „U jedinců, kteří nejsou již schopni letu a spadli například na chodník či komunikaci, je ještě šance na záchranu, a to při odborném zacházení,“ poznamenal Libor Šejna.
„Není úplně vhodné jiřičky odnášet domů, kde stejně zpravidla nebudou schopny přijmout nabízenou potravu. Je třeba jim poskytnout odbornou ornitologickou péči,“ poznamenal David Schwedt. V záchranné stanici poskytnou jiřičkám a vlaštovkám odbornou pomoc a krmení speciální směsí přímo „do zobáku“. Většinu se jich díky tomu podaří zachránit a do několika dnů je možné je v plné síle vypustit zpět do přírody, aby se stihly připojit k odlétající populaci. „Vyplatí se tedy tyto jiřičky a vlaštovky odsouzené k úhynu přijmout. Pokud je občané někde naleznou, mohou volat Městskou polici Písek, která je k nám bezpečně přepraví,“ dodal Libor Šejna.
Město Písek má dlouhodobě uzavřenou smlouvu se záchrannou stanicí Makov pro příjem nalezených živočichů na území města. Správný postup v tomto případě, stejně jako u nálezu jiných zraněných živočichů, je volat Městskou polici Písek na telefonní číslo
382 213 225, a to mimo jiné také z evidenčních důvodů. Pokud by lidé chtěli sami přivézt živočichy do Makova, je třeba předem tento postup konzultovat přímo s pracovníky záchranné stanice.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí