Starosta Michal Čapek se setkal se čtyřmi píseckými pedagogy, kteří nedávno z rukou ministra Mikuláše Beka převzali medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Na radnici přijal ředitele Obchodní akademie Písek Pavla Sekyrku, jenž obdržel medaili 1. stupně, a pedagožky oceněné medailí 2. stupně Marii Cibulkovou, Jarmilu Svobodovou a Evu Vanžurovou, která byla dvě volební období také starostkou Písku. „Jsem velmi rád, že máme mezi píseckými pedagogy již několik držitelů tohoto významného ocenění. Je to známka toho, že je školství v našem městě na dobré úrovni a působí v něm lidé, které jejich práce baví a naplňuje. Přitom povolání učitele není vůbec jednoduché,“ řekl Michal Čapek.
Medaile MŠMT se uděluje za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé a vynikající působení v resortu školství nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice. Kandidáty a kandidátky mohou navrhovat zástupci škol, vyučující, rodiče, žáci, ale i široká veřejnost. O udělení medaile rozhoduje ministr školství na základě došlých návrhů. Letos byly uděleny třem desítkám pedagogů.
Ředitel Obchodní akademie Písek Pavel Sekyrka ocenění obdržel mj. za to, že se zasadil o přestavbu budovy školy, která v roce 2021 vyhrála titul "Prestižní stavba jižních Čech", za svou publikační činnost či svou dlouhodobou angažovanost v boji za lidská práva. Mezi jeho úspěšné projekty patří neformální učebnice holocaustu Zmizelí a nalezení a vybudování památníku Memento strakonických Židů.
Marie Cibulková získala medaili MŠMT za to, že svojí koncepční vedoucí a řídící prací přispěla k rozvoji a výborné úrovni vzdělávání na základních a mateřských školách v Písku. Pracovala jako učitelka odborných předmětů na Obchodní akademii, později působila jako vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu Písek.
Jarmila Svobodová během svého působení na 15. mateřské škole v Písku zde pozdvihla kvalitu předškolního vzdělávání. Sestavila kolem sebe tým zodpovědných učitelek, které nabízely dětem pestrou škálu vzdělávacích aktivit. Za dobu svého působení předala pedagogické znalosti a dovednosti stovkám dětí a také svou koncepční a řídící prací přispěla k rozvoji a výborné úrovni předškolního vzdělávání.
Eva Vanžurová byla metodičkou němčiny v Písku, členkou krajské odborné sekce německého jazyka při Pedagogickém centru v Českých Budějovicích, pracovala také jako metodička a školitelka Národního institutu dalšího vzdělávání. Jako ředitelka ZŠ Edvarda Beneše v Písku pomohla prosadit a zavést přípravnou systematickou výuku angličtiny v 1. a 2. třídách. Systematizovala výuku všech předmětů na samostatné práci předmětových komisí a zavedla podporu začínajícím učitelům přidělením uvádějícího učitele.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí