Průzkum: Písečané jsou se životem ve městě spokojeni
Profilovka
18. 09. 2024.
Písek začal pracovat na tvorbě nového strategického plánu na dalších deset let. Na samém začátku strategického plánování se uskutečnil průzkum na téma spokojenosti obyvatel, do kterého se během letních prázdnin zapojilo téměř 500 lidí. Z něj vyplynulo, že je naprostá většina respondentů (92 %) se životem ve městě spokojena. Více než polovina (53 %) jich považuje kvalitu života ve městě v porovnání s okolními městy a obcemi za vysokou či velmi vysokou. 
Součástí hodnocení kvality života ve městě byla také otázka na pocit bezpečí. Více než polovina respondentů (57 %) se v Písku cítí bezpečně. Zbylých 43 % obyvatel, kteří se někde bezpečně necítí, označilo i místa, kde podle nich bezpečně není, jednalo se o sídliště Portyč, park u ZŠ J. Husa, Palackého sady či Mírové náměstí. Z odpovědí bylo patrné, že se jedná především o večerní či noční hodiny. Podle zpracovatele průzkumu však ze statistických dat Policie ČR vychází město Písek jako bezpečnější než sousední Strakonice, trendem je také snižování množství přestupků a trestných činů.  
Jako velmi důležitou oblast kvality života respondenti vnímali životní prostředí. Téměř všichni třídí určitou část odpadů, naprostá většina (92 %) jich třídí PET lahve a jiné plastové obaly, papír, nápojové kartony a jiné obaly podobného druhu (90 %) a sklo (87 %). Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že třídí i elektroodpad (73 %) a baterie (72 %). Více než dvě třetiny respondentů třídí také objemný odpad jako jsou koberce či nábytek (69 %).
Část průzkumu byla zaměřena na zhodnocení možnosti získání práce, realizace podnikatelských záměrů a možnosti odborné rekvalifikace. „Poměrně významná část obyvatel neví, jaké tyto možnosti ve městě jsou. U možností získání práce nedokázalo odpovědět sice jen šest procent občanů, ale více než čtvrtina (27 %) neví o možnostech odborné rekvalifikace. O možnostech podpory podnikatelských záměrů neví 18 % respondentů,“ uvádí autoři průzkumu. Přibližně dvě třetiny dotazovaných (62 %) hodnotily jako průměrnou možnost získat práci a 59 % možnosti podpory podnikatelských záměrů. V případě možnosti získat zaměstnání se ale objevil jako protiváha vysoký podíl (16 %) těch, kteří hodnotili možnosti získat práci Písku jako vysoké. 
Poslední oblastí, kterou lidé v sekci kvality života hodnotili, byla jejich spokojenost s činností Městského úřadu v Písku. Respondenti kladně hodnotili zdvořilost a ochotu pracovníků městského úřadu a také jejich profesionalitu (průměrná známka 2,2). O něco hůře pak hodnotili schopnost vyřídit věci rychle (2,6). 
Průzkum také zjišťoval, jak jsou lidé spokojeni s poskytováním informací o dění ve městě. Většina respondentů (85 %) je spokojena. Nejčastějším zdrojem informací o městě je podle respondentů oficiální facebooková stránka města Písek, jejím prostřednictvím se novinky dozvídají více než dvě třetiny z nich (70 %). Více než polovina dotazovaných (51 %) pak využívá i webové stránky města a více než dvě pětiny (43 %) pak čerpají informace ze zpravodaje.
Na závěr byli respondenti požádáni, aby ohodnotili město Písek v 23 kategoriích. Zahrnovaly například péči o zeleň, dostupnost či kvalitu škol, odpady, kvalitu sociálních služeb, bezpečnost, parkování, činnost městské policie nebo dostupnost bydlení. Pouze jedna z kategorií získala průměrné hodnocení nižší než dvě – jednalo se o kvalitu péče o zeleň (1,7), což respondenti oceňovali i v doplňujících komentářích. Osm kategorií získalo průměrnou známku od 2 do 2,49. „U většiny z nich se jedná o dobré výsledky, například u dostupnosti středních škol (2,0) nebo nakládání s odpady (2,1). Dobře byla hodnocena také kvalita či dostupnost mateřských, základních škol (vše do 2,3),“ zmiňuje komentář k průzkumu.
Hůře, i když stále v průměru od 2,5 do 3, skončila například propagace města, činnost městské policie nebo bezpečnost. „V horším průměru skončily pouze tři oblasti, které souvisí s nejčastějšími důvody nespokojenosti obyvatel podle ostatních otázek v tomto průzkumu. Jednalo se dostupnost a kvalitu bydlení (3,1) a zcela nejhůře pak dopadlo parkování (3,6),“ dodávají autoři průzkumu.
Průzkumu se zúčastnilo celkem 492 respondentů, kteří odpověděli alespoň na nějakou otázku. Největší zastoupení měli respondenti ve věku 31–44 let, dále pak věková skupina 45–64 let a 21–30 let. Naopak nejmenší zájem projevila o průzkum nejmladší skupina obyvatel ve věku do 20 let a také senioři. Cílem průzkumu bylo zprostředkovat nezávislou zpětnou vazbu názorů, postojů, preferencí a potřeb obyvatel Písku. 
Celý průzkum je k dispozici na webu města, v sekci Plánujme společně!
 
Petra Měšťanová, tisková mluvčí
 
 
 



 

 

 

Sledujete nás i na facebooku a už vám neutečou žádné aktuální informace https://www.facebook.com/piseckyinfodenik

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image