Písek 25. července (ČTK) - Písek musel kvůli suchu odstavit vlastní úpravnu vody vázanou na řeku Otavu, v níž klesl průtok pod 4,60 metru krychlového za vteřinu. To je limit minimálního průtoku. Když je nižší, nesmí městská úpravna vodu z řeky čerpat. Písek proto požádal, aby mu Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zvýšil dodávky pitné vody z vodárenské soustavy, jejímž pilířem je přehrada na řece Malši u Římova. Každou vteřinou tak teď do Písku od svazu teče až 60 litrů vody, čtyřikrát víc než obvykle. ČTK o tom informoval mediální zástupce svazu Zdeněk Zuntych.
"Můžeme dodávat plnou kapacitu. Zatím to systém umožňuje. Záleží na potřebách města a okolních napojených obcí. Naše zdroje a kapacity jsou dostatečné. S takovými situacemi si naše soustava dokáže poradit, garantujeme dodávky vody i obcím, které využívají převážně vlastní zdroje. Vypadnou-li lokální zdroje vody jako v Písku, jsme připraveni je plně nahradit. I proto soustavu stále modernizujeme, protože sucho ohrožuje i náš region," uvedl předseda představenstva a ředitel JVS Antonín Princ.
Když není sucho, zásobuje město pitnou vodou převážně písecká úpravna, která čerpá surovou vodu z řeky Otavy. V běžných podmínkách tak Písek odebírá z vodárenské soustavy JVS pouze 20 procent své potřeby pitné vody. Nyní vodárenská soustava JVS zajišťuje stoprocentní spotřebu pitné vody pro Písek. Plná možná roční kapacita svazu pro Písek je až 2,9 milionu metrů krychlových.
„Je pochopitelné, že pro zajištění strategické komodity, jakou je pitná voda, si obce drží i vlastní zdroje. Zároveň je však třeba mít na paměti vyváženost a nutnost spolupráce propojených vodovodních systémů. Městům a obcím s vlastním zdrojem nabízíme provozní a ekonomickou vyváženost obou spolupracujících systémů. Vodárenskou soustavu nelze provozovat, obnovovat a udržovat jen jako pojistku pouze pro případ výpadku lokálního zdroje. Města a obce si uvědomují, že pokud by se spolehla pouze na vlastní zdroj, tak pro případ mimořádných situací nemají jinou možnost zásobit své obyvatelstvo pitnou vodou," řekl Princ.
JVS je největším producentem pitné vody na jihu Čech. Zásobuje 173 měst a obcí, z nichž ale některé provozují i vlastní zdroje vody. Vlastníkem svazu je 269 obcí a měst. Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá na 400.000 Jihočechů, téměř dvě třetiny obyvatel kraje. Ročně soustavou proteče na 16 milionů metrů krychlových pitné vody. Nejvíc do Českých Budějovic, kde se spotřebuje třetina produkce. Loni skončil svaz v zisku 6,7 milionu Kč.
vkc gcm
Foto ilustrační