Porodnické oddělení písecké nemocnice se zapojuje do pomoci ženám s duševními potíži po porodu. Pro Národní ústav duševního zdraví pomáhá mapovat ty, které jsou rozvojem duševních potíží po porodu ohroženy. Takovým maminkám pak ústav nabízí podporu a odbornou psychologickou pomoc.
„O tělesné zdraví těhotných žen je dobře postaráno během důkladných prohlídek. Mateřství plné změn je ale náročné také na psychiku ženy. Proto se v těhotenství a zejména po porodu mohou u maminek objevit psychické obtíže. Pocity štěstí mísící se s pocity strachu, selhání a obav jsou v období šestinedělí v určité míře normální, přirozené, někdy ale mohou vyústit v poporodní duševní potíže, které pak už žena není schopna sama zvládnout. Tyto stavy jsou naštěstí řešitelné a čím dříve se na ně přijde, tím rychleji je lze napravit,“ uvedla Mgr. Simona Bulková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.
Písecká porodnice má pro tento účel od Národního ústavu duševního zdraví zapůjčené dva tablety s on-line dotazníkem. Čerstvé maminky si na nich mohou před odchodem z porodnice udělat jednoduchý test, který určí, zda u nich hrozí rozvoj psychických potíží. Jestliže výsledek testu na toto riziko poukáže, kontaktují je proškolené konzultantky s nabídkou podpory a odborné pomoci.
„Dotazník mapuje příznaky úzkosti, deprese a dalších potíží, které se v mateřství objevují nejčastěji. Jeho výsledky obdrží ženy do 10 minut na svůj e-mail společně s kontakty, na které se mohou v případě potřeby kdykoliv obrátit. Pozitivní výsledek automaticky neznamená přítomnost psychických obtíží, přesto ženy získají kontakty na podpůrnou péči, kterou mohou kdykoliv využít. S nabídkou podpory se jim telefonicky ozvou takzvané peer konzultantky – proškolené ženy, které psychické strádání během těhotenství nebo po porodu samy zažily. S nimi mohou maminky bez obav a studu sdílet své pocity. Už jen samotné sdílení pomáhá. Pokud peer konzultantky rozpoznají závažnější potíže, nabídnou ženám kontakty na ověřenou odbornou pomoc,“ sdělila Mgr. Květoslava Slabáková, hlavní sestra Nemocnice Písek.
Doplnila, že vyplnění dotazníku je dobrovolné. Údaje v něm jsou chráněny – veškerá data jsou uložena na zabezpečených serverech a nejsou poskytována třetím stranám.
Příznaky duševní nepohody, jako jsou úzkost a deprese, zažije podle Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) každá pátá žena. Projevují se například únavou, strachem, pocity viny a beznaděje. Mohou vést k nezájmu o novorozence i okolí a v nejhorším případě až k sebevražedným myšlenkám.