Pavilón českobudějovické nemocnice zachvátil požár, hasiči evakuovali pacienty…naštěstí jen cvičně

Několik desítek hasičů a zaměstnanců nemocnice se dnes v odpoledních hodinách zapojilo do taktického cvičení složek, jehož námětem byl simulovaný požár v jednom z pokojů pavilonu „O“ – oddělení následné péče v areálu Nemocnice České Budějovice. Součástí zásahů byla evakuace všech osob ze „zasaženého“ pavilónu. 

Proč cvičíme?
Pro zaměstnance nemocnice je navozená dramatická situace kulisou nejen pro prověrku personálu nemocnice, ale také pro ověření protipožárních prvků budovy, únikového schodiště, nouzových výtahů a  požárního odvětrání. Hlavním cílem cvičení je pak především reálný nácvik evakuace ohrožených pacientů a personálu. Po ukončení cvičení hasiči pro personál nemocnice připravili ukázku hasební práce s hasicím přístrojem.
Pro hasiče je cvičení zaměřené na seznámení s problematikou zdolávání požáru v budovách zdravotnických zařízení, kde je důležitá spolupráce s zaměstnanci. Dále je nutné ověřit dojezdové časy za plného provozu, ověřit příjezdové komunikace v areálu nemocnice včetně nástupných ploch, prověřit možnosti evakuace osob a v neposlední řadě prohloubit schopnosti velitelů při řízení mimořádné události tohoto typu.

Jak cvičení probíhalo?
Požár je nejprve nahlášen na dohledovou službu sídlící v areálu nemocnice. Do 7. nadzemního podlaží je v souladu s interními bezpečnostními postupy vyslán člen preventivní požární hlídky a zároveň je požár ohlášen na tísňovou linku 112.
Operační středisko hasičů vysílá do nemocnice osádky dvou cisteren a automobilového žebříku ze stanic České Budějovice a Suché Vrbné. Člen preventivní hlídky mezitím zjišťuje, že v jednom z pokojů hoří lůžkoviny a jeden z pacientů je popálený. Informaci ihned předává dohledové službě, která informuje hasiče. Další informace, které přijíždějící jednotky dostávají, jsou, že na celém patře je 15 převážně imobilních pacientů, dále že na celém oddělení následné péče se nachází celkem 120 lůžek a že celý prostor je silně zakouřen.
Po příjezdu hasiči provádí průzkum vnitřkem budovy. Potvrzuje se informace o požáru v jednom z pokojů. Velitel zásahu rozdělil zásah na tři bojové úseky: evakuace osob, likvidace požáru a zásah automobilové plošiny.
Likvidace požáru na pokoji proběhla během několika minut s tím, že hasiči do pokoje vytvořili útočný proud. Na odvětrání byl nasazen přetlakový ventilátor.
Podstatným úkolem je záchrana osob. Již v průběhu volání na tísňovou linku zaměstnanci nemocnice zahájili evakuaci. Vzhledem k silnému zakouření a velmi špatné viditelnosti na chodbách a schodištích se ale nepodařilo evakuovat všechny osoby. Hasiči pak v rámci cvičení evakuovali 20 figurantů, kteří byli na mobilních nemocničních lůžkách, v evakuačních plachách nebo vozících. Pro evakuaci použili určené evakuační trasy po příslušných schodištích nebo evakuačními výtahy.
Z boku pavilonu „O“ byla ustavena výšková technika – automobilový žebřík. Ten byl použit na záchranu jednoho figuranta ze 7. nadzemního podlaží.
Záchrana a evakuace osob včetně uhašení požáru a odvětrání zakouřených prostor byla ukončena závěrečným průzkumem zasahujících jednotek za necelou hodinu. Vyhodnocení cvičení bude následovat a jeho závěry bude jak HZS Jihočeského kraje, tak Nemocnice České Budějovice, a. s., zapracovávat.

Čím jsou zásahy v nemocnicích pro hasiče komplikované?
Požár ve zdravotnických zařízeních mají pro všechny zasahující určitá specifika, kterými jsou například:

  1. přítomnost pacientů s omezenou schopností pohybu,
  2. omezené množství personálu použitelného k evakuaci pacientů,
  3. nemožnost přepravy pacienta s lůžkem,
  4. závislost zdraví nebo života pacientů na přístrojích,
  5. možnost zhoršení zdravotního stavu pacientů,
  6. snížená schopnost reakce pacientů s možnost vzniku paniky,
  7. časová náročnost zásahu, náročnost na průzkum.

Pokud se jedná o zdravotnická zařízení umístěná ve starších budovách či areálech, lze zde očekávat rovněž například komplikace spočívající v nevyhovujících vnějších a vnitřních zásahových cestách či obtížný vjezd a průjezd areálem s výškovou technikou.

Za fotky děkujeme Nemocnici České Budějovice, a. s., jejich autorem je Jan Luxík.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image