O přízeň obyvatel se ve finále třetího ročníku Participativního rozpočtu města Písku (PARO) uchází 14 projektů, které v uplynulých měsících prošly posouzením proveditelnosti. Od 1. října do 15. listopadu budou na webu
www.paropisek.cz sbírat hlasy, které rozhodnou o tom, jaké projekty město v nadcházejícím roce zrealizuje. Do finále postoupil například návrh na vybudování zajištěné lezecké cesty, tzv. ferraty na Václavských skalách, vodního prvku na dětském hřišti u sv. Václava, lanové dráhy v Semicích či studentského parku. Uspěl i návrh na pořízení poesiomatu či externích defibrilátorů.
Celkové náklady na všechny postupující projekty dosahují více než 4,5 milionu korun, k dispozici jsou tři miliony. „O tom, který z nich bude město realizovat, tak rozhodne počet hlasů od občanů města Písku. Čím větší podporu projekt získá, tím větší má šanci, že se v následujícím roce zrealizuje,“ řekl místostarosta Josef Soumar.
Hlasovat může každý občan města starší 18 let, který musí být na webu paropisek.cz zaregistrovaný. Nově je možné registraci provést přes bankovní identitu, není tedy nutné registrovat se osobně na podatelně městského úřadu. Každý pak má k dispozici pět kladných hlasů a tři záporné, jimiž může vyjádřit podporu vybraným projektům nebo naopak svůj odmítavý postoj. Projekty pak budou seřazeny podle počtu dosažených kladných hlasů.
„Děkuji všem, kdo projekty do PARO přihlásili. Mile mě překvapil počet došlých návrhů a jejich kvalita. Už se těším na to, až některé z nich zrealizujeme. Jsem moc rád, že se díky nápadům a práci našich občanů daří zvelebovat a vylepšovat veřejný prostor,“ dodal místostarosta.
Do třetího ročníku PARO lidé přihlásili celkem 20 projektů, dva z nich nezískaly v prvním hlasování dostatečnou podporu a neprošly tak ani posouzením proveditelnosti, tři návrhy byly vyhodnoceny jako neproveditelné a na jednom z nich se bude pracovat mimo PARO. „Jedná se o návrh na renovaci zahrady před Klubem Krteček na Hradišti. Vyhodnotili jsme, že zelený prostor před domem, který Krteček využívá, je třeba upravit v souladu se studií úpravy návsi na Hradišti. Proto prostranství upravíme mimo participativní rozpočet, letos ho chceme zvelebit a zpřístupnit jej,“ doplnil Josef Soumar.
K nejnákladnějším projektům patří Semické kulturní léto 2024, které je navrženo za maximální možnou částku, kterou lze v rámci PARO požadovat, a to 500 000 korun. Se stejnými náklady počítá i projekt Bezpečnější Písek spočívající v nákupu a instalaci externích defibrilátorů. K půlmilionové hranici se pak ještě blíží návrh na pořízení mobilního pódia do Smrkovic, projekt Cesta za discgolfem a vybudování ferraty.
Finálové projekty:
Mobilní pódium ve Smrkovicích
Stezka koťátka Mňaučka
Cesta za discgolfem
Ferrata – Václavské skály
Dětský kolotoč – Nový Dvůr
Nový vodní prvek na dětském hřišti u sv. Václava
Lanová dráha na hřiště – Semice
Skákací hrad pro děti nejen ze Semic
Dva venkovní teleskopické ohřívače
Bezpečnější Písek – instalace automatizovaných externích defibrilátorů
Studentský park
Semické kulturní léto
Rozšíření vybavení sportovního areálu – Semice
Písecký poesiomat
Nezískal podporu:
Královský maraton města Písek, Měsíc nad řekou – umělecká rezidence města Písek
Neproveditelný:
Street ArtWall Písek, Biotop pro včely a drobné ptactvo, Obnova původního terasovitého svahu na poli.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí