Brno/Lety (Písecko) 5. ledna (ČTK) - Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech na Písecku se veřejnosti otevře později, místo v únoru to bude nejpozději v dubnu. ČTK o tom dnes informovalo Muzeum romské kultury, jehož pobočkou památník bude. Původně avizované datum bylo 3. února. Brněnské muzeum jej odložilo z procesních důvodů kolaudačního řízení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí instituce Karolina Spielmannová.
Stavební práce ovlivnilo například objevení skalního podloží nebo zvýšená hladina spodní vody. Dělníci přesto nyní památník dokončují a odstraňují vady a nedodělky. "Současně vzniká vnitřní a venkovní expozice, což spočívá jednak v instalaci fyzických zařízení, tak v dokončení a otestování obsahu expozice. Aby byl co nejlepší, je nutno tomuto kroku věnovat maximální pozornost a péči. Kromě toho bylo nutné stavbu koordinovat například také s archeologickým průzkumem, který byl prováděn v části areálu budoucího památníku," uvedla Spielmannová.
V souvislosti s dokončováním a předáváním stavby připravuje muzeum vše potřebné k zahájení kolaudačního řízení. "Posun termínu otevření je způsoben skutečností, že průběh a termíny kolaudačního řízení není možné ze strany muzea přímo ovlivnit, a z toho důvodu nyní nelze stanovit přesné datum možného otevření," uvedla mluvčí a dodala, že nejzazší termín je duben.
Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v areálu bývalého vepřína v Letech staví od loňska firma Protom Strakonice, uspěla ve výběrovém řízení s cenou 98,6 milionu korun. Vznikne návštěvnické centrum, další peníze bude stát expozice, náklady na tu vnitřní budou 10,5 milionu. Vnitřní expozici pokryjí peníze z norských fondů, na venkovní přislíbilo německé velvyslanectví 2,6 milionu korun. Prostor obklopí les vysázený loni v listopadu.
V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.
klv kš
foto ilustrační