Společnost Odpady Písek, s. r. o., provozuje v areálu ve Smrkovicích skládku odpadů, kde se likviduje ročně přibližně 25 000 tun odpadů skládkováním, a dále dotřiďovací linku odpadů, na níž se ročně dotřídí 3 500 tun papírových a plastových odpadů, které se předávají k materiálovému využití. Od roku 2020 provozuje společnost recyklační plochu pro zpracování stavebních a dřevěných odpadů, kam se ročně přiváží 5 000 až 6 000 tun stavebních a dřevěných odpadů, které se zde recyklují a dále využívají.
Odpady Písek požádaly o navýšení kapacity recyklační plochy pro zpracování stavebních a dřevěných odpadů z 5 000 na 30 000 tun. „Důvodem této změny není nárůst přijímaných odpadů na recyklační plochu. Nemáme omezený roční příjem odpadů, ale recyklovat můžeme ročně pouze 5 000 tun, zbytek přijímaných odpadů by se tedy nemohl recyklovat, ale musel by se likvidovat skládkováním. Hlavním naším záměrem je tedy odklonit co největší množství vhodných odpadů z nejhoršího možného způsobu likvidace – skládkování a jeho přesunutí na recyklaci a jeho následné využití,“ vysvětlil jednatel společnosti Odpady Písek Jakub Šimoník.
Zvolená hranice 30 000 tun odpadů byla stanovena jako maximální roční hranice, jež vychází ze současného množství odpadů, které jsou v současnosti přijímány na skládku Vydlaby. „Zamýšlené zvýšení kapacity nevychází z žádného zamýšleného pravidelného nárůstu dopravy odpadů. Nejedná se ani o rozšíření nebo stavbu nové linky nebo plochy, recyklace bude prováděna na stávajících plochách v areálu skládky,“ zdůraznil Jakub Šimoník. Drtící technika, která se používá při recyklaci, je přivážena pouze na samotné drcení, až po nashromáždění potřebného množství odpadů (5 000 tun ročně). „Zamýšlený nárůst kapacity recyklační plochy by znamenal i snížení nákladů na samotnou recyklaci, protože by se stavební a dřevěný odpad mohl recyklovat jednou za dva nebo tři roky,“ dodal Jakub Šimoník.
Odpady Písek, s. r. o.