Odborníci chtějí zjistit, jaký mají používané způsoby závlahy vliv na růst stromů
Profilovka
31. 10. 2023.
 
V Písku se v poslední době každoročně vysadí zhruba dvě stovky nových stromů. Ke všem se umisťují zavlažovací vaky, nebo zavlažovací lamely, jejichž cílem je pomoci mladým dřevinám uchytit se na stanovišti a také přežít poměrně častá období sucha. „Zavlažovací vaky a lamely u mladých stromů používáme už asi šest let a chtěli jsme zjistit, jaký vliv na tvorbu kořenového systému mají tyto způsoby závlahy právě u nově vysázených dřevin. Vzhledem k tomu, že porovnání těchto metod se zatím nikdo více nevěnoval, rozhodli jsme se, že alespoň základní vizuální výzkum provedeme sami,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň. Vybráno pro něj bylo deset mladých lip zasazených před třemi až pěti lety v Lipové aleji.
Odbor životního prostředí se proto spojil s arboristickou firmou Baobab, jejíž pracovník pomocí speciálního supersonického rýče na začátku tohoto týdne odstranil vrchní vrstvu zeminy u pěti stromů zavlažovaných pomocí vaku a stejného počtu stromů s lamelou. Speciální rýč do země vpraví pod tlakem vzduch, který šetrným způsobem odstraní půdu z kořenů. „Již na první pohled byl patrný rozdíl posuzovaných kořenových systémů. Strom, který je zavlažovaný vakem, má poměrně mělce založenou hustou síť jemných vlásečnicových kořenů, které přivádějí vodu a živiny. Naopak stromy s lamelou tvoří několik významných silnějších kořenů s okrajovým vlášením, které jsou založeny ve větší hloubce. Oba způsoby prokořenění mají své výhody i nevýhody, na nás teď bude získané poznatky porovnat a pro potřeby správy zeleně vyhodnotit,“ poznamenal Ondřej Kofroň.
Zavlažovací vak pojme až 60 litrů vody, do lamely se dá napustit zhruba 40 litrů. U stromů bývají umístěny spolu s kotvením alespoň v prvních dvou letech a pomohou jim tak přečkat pro mladé stromy nejrizikovější roky růstu, kdy jsou kvůli nedostatečnému prokořenění citlivé na nedostatek vláhy. Minimalizuje se tak riziko, že uschnou a bude třeba je nahradit novými dřevinami. Zavlažování zajišťují v průběhu roku pracovníci městských služeb, v létě, kdy bývá extrémní sucho, jim pomáhají písečtí dobrovolní hasiči. 
 
Petra Měšťanová, tisková mluvčí
 



Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image