Více než pět desítek zájemců využilo možnost zúčastnit se exkurze v ZEVO Plzeň v Chotíkově. Seznámili se s tím, jak zařízení pro energetické využití odpadu, které by mělo vzniknou i v Písku, funguje, kolik odpadu ročně zpracuje, jaký vliv má na životní prostředí nebo jaká je ekonomika jeho provozu. Měli možnost pokládat dotazy, na které jim odpovídal Pavel Veselý, jenž zabezpečuje provozní záležitosti ZEVO Plzeň. Exkurzi pro občany zajistily ZEVO Písek a Teplárna Písek. Plánují, že by do ZEVO Plzeň uspořádali ještě jednu exkurzi, a to některou sobotu v dubnu. O termínu budeme informovat.
Lidé mají u zařízení tohoto typu obavy z toho, že bude produkovat velké množství škodlivin do ovzduší a ovlivní zdraví obyvatel žijících v okolí. Mají například strach z toho, že by ZEVO vypouštělo do ovzduší velké množství dioxinů. Pavel Veselý vysvětlil, že se odpad spaluje při vysokých teplotách. „Teplota spalin je zhruba 850 stupňů Celsia, při této teplotě by neměla molekula dioxinu vzniknout,“ uvedl s tím, že z měření emisí vyplývá, že ZEVO vyprodukuje 0,003 gramu dioxinu za rok. „I z rozptylové studie vyplynulo, že se po zprovoznění ZEVO v okolí zařízení nezvýšilo množství dioxinů,“ podotkl.
Pro provoz zařízení na energetické využití odpadů platí přísné emisní limity, ty ZEVO Plzeň s velkou rezervou splňuje. Čištění spalin probíhá hned v několika fázích, účinnost celého procesu je tak na špičkové úrovni. Například pevné částice ve spalinách jsou zachycovány tkaninovým filtrem, rozhodující podíl kyselých složek a těžkých kovů se zachycuje ve dvoustupňové pračce spalin a v katalytickém reaktoru pro destrukci NOx a dioxinů pak dochází k účinnému rozkladu oxidů dusíku.
„Také plánované ZEVO Písek bude využívat moderní technologie, díky kterým bude množství emisí škodlivých látek minimální. Samozřejmostí provozu bude kontinuální měření emisí,“ uvedl jednatel ZEVO Písek Jakub Šimoník. Odpadní teplo, které vzniká při spalování odpadu, dodává ZEVO Plzeň prostřednictvím horkovodu největší bytové aglomeraci západočeské metropole. Také v Písku by se teplo ze ZEVO využívalo jako jeden ze zdrojů tepla pro písecké domácnosti.
Směsného odpadu, který nelze dál recyklovat, se produkuje stále velké množství, jeho energetické využití v současnosti představuje podle Pavla Veselého nejefektivnější způsob jeho využití. Západní Evropa a severské země se přiklonily k jeho likvidaci ve spalovnách, díky tomu se daří ušetřit desítky tisíc tun hnědého uhlí potřebných pro centrální vytápění domácností a snižuje se také množství odpadu ukládaného do půdy, to je považováno za velké ekologické riziko, poznamenal. Nijak se však podle něj kvůli tomu neustupuje od třídění odpadu, jeho recyklaci a zpětnému využití. Naopak je to stále velmi důležitá součást odpadového hospodářství.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí