Náplavku u Kamenného mostu zdobí již po sedmnácté pět velkých soch z Písku. Výstava pod otevřeným nebem Sochy z písku v Písku 2023 byla zahájena dnes odpoledne. Sochy na svém místě za příznivých klimatických podmínek zůstanou až do pozdního podzimu. Stejně jako v minulých letech výstavu soch doplňuje venkovní výstava na promenádě v Čechově ulici, která letos nese název Destinace hrou a přináší inspiraci na výlety pro rodiny s dětmi v turistické destinaci Písecko – Blatensko – Strakonicko – Vodňansko.
Sochy jsou letos vytvořeny na téma „Písek – Jihočeské Athény“, které je také motivem festivalu dětské radosti Pískoviště, který se koná ode dneška do 14. května. V souladu s antickou tradicí byl letošní ročník výstavy Sochy z písku v Písku pojat jako sympozium. Sochy od konce dubna tvořili Marian Maršálek, Václav Lemon, Václav Kyselka, Jakub Hýnar a Josef Faltus. Písková díla propojila pět částí antického dramatu s pěti smysly a pěticí archetypů zpodobněných slavnými řeckými umělci a mysliteli. Vypravěč příběhů Homér byl jedno velké ucho. Snílek a fantasta Orfeus šel sveřepě za svým cílem, jeho nos jej vedl za vůní lyriky. I vědec Pythagoras si rád vše ověřoval vlastníma rukama. Filozof Empedokles zkoumal bystrým vnitřním zrakem učení svých předchůdců. A bajkař Ezop dával lidem zažít chuť příběhů šprýmařského jazyka. Autorem koncepce soch je pedagog, scénograf a realizátor site-specific projektů MgA. Tomáš Žižka.
Přízvisko „Jihočeské Athény“ získalo město Písek již na přelomu 19. a 20. století. Reflektovalo množství škol a bohatou kulturní tradici města. „Historie, kultura a vzdělanost jsou tradiční fenomény, které vdechují Písku jeho osobitost. I dnes se město profiluje jako ‚živé jihočeské Atény‘ a uvědomuje si jedinečnou roli kultury a vzdělávání pro kvalitu života.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí