Loni bylo do matričních knih zapsáno 941 dětí

Do matričních knih vedených Městským úřadem Písek bylo loni zapsáno 941 dětí, to je 
o 68 méně než v roce 2021. Mezi novorozenci bylo 486 chlapců a 455 děvčat. Většina miminek přišla na svět v porodnici, dvě se narodila doma.

„Pro chlapce rodiče loni nejčastěji volili jméno Jan, a to ve 29 případech. Následovala jména Jakub, Dominik, Adam a Václav. Mezi dívčími jmény se o pomyslnou první příčku dělí Anna s Eliškou, tato jména rodiče vybrali shodně pro 18 děvčat. Následovala jména Viktorie, Adéla, Ema a Sofie,“ řekla matrikářka Jana Hesounová. Kreativnější rodiče bývají při výběru dívčích jmen, u chlapců volí většinou tradiční jména a častěji je pojmenovávají po otci.

Jména, která rodiče pro své potomky nejčastěji vybírají, se v posledních letech příliš nemění. „Lidé volí většinou tradiční česká jména, někdy hledí na význam nebo původ jména. Někteří rodiče se ale nechají inspirovat jmény světových osobností nebo postav z filmů a seriálů. Tato jména se postupně dostávají i do kalendáře, kde bychom je před několik málo lety jen těžko hledali. A čím častěji se s nimi setkáváme, tím méně neobvyklá nám připadají,“ poznamenala Jana Hesounová. Již zcela běžně se setkáme s holčičkami, které nesou jméno Charlotte, Mia nebo třeba Emily. Mezi chlapci pak nejsou výjimečná jména Kevin, Teodor nebo Benjamín.

Naopak k méně obvyklým jménům, která si rodiče vybrali, patří Aurélie, Dalia, Kiara, Rafael, Quido, Vavřinec nebo Zachariáš. „Do matriční knihy lze zapsat jakákoliv existující jména, a to ve správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Zapsat lze jména dvě,“ vysvětlila matrikářka. Dvě jména dali loni rodiče svému potomkovi ve
24 případech. V matričních knihách je zapsána například Alice Zoe, Ema Natálie, Hedvika Jana, Jakub Maxmilián, Kryštof Martin či Tobiáš Josef.

Petra Měšťanová, DiS.  tisková mluvčí
Městský úřad Písek

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image