Na části promenády mezi Novým a Kamenným mostem si můžete až do 9. července prohlédnout unikátní venkovní výstavu Energie a civilizace. Na velkoplošných panelech je zobrazeno 40 témat, která souvisí s vývojem energie v průběhu staletí. Pomocí srozumitelných schémat a fotografií nabízí přehled typů energií, a to od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Jednotlivá témata jsou přitom zasazena do historických, politických i společenských souvislostí a nabízí i pohled na možný vývoj využívání energie v budoucnosti.
V pořadí druhá výstava společnosti Medialogue dává možnost zamyslet se nad tím, jak v současné době využíváme a spotřebováváme energii, jakým způsobem může naše chování a postoje ovlivnit naši budoucnost nebo jaký vliv máme my sami na svobodu a prosperitu budoucích generací.
Výstava Energie a civilizace, jež volně navazuje na první téma „Voda a civilizace“, které se v Písku představilo předloni, měla vernisáž 14. června. Spoluautorem a kurátorem obou výstav je egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. „Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil. Otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie je pro naši budoucnost naprosto zásadní a tato výstava na to jasně poukazuje,“ míní Miroslav Bárta.
Písek je městem, které začalo realizovat projekty zaměřené na energetické úspory ve školách a dalších městských budovách už před deseti lety, v roce 2019 získal cenu Asociace poskytovatelů energetických služeb „Výjimečný EPC projekt“. Město zvyšuje počet bodů veřejného osvětlení vybavených LED zdroji s regulovatelnou intenzitou světla, investovalo do modernizace teplárny a
plánuje využití solárních panelů na vlastních objektech. „Uplynulý rok nám ukázal, jak významné pro každého spotřebitele je mít přehled o jednotlivých spotřebách energií. Všichni bychom měli zvážit, jak zbytečně těmito zdroji neplýtvat a dle možnosti využívat nové technologie. Příkladem se snaží být i municipality. Město Písek má proto zpracovanou tepelnou koncepci založenou na šetrném přístupu k životnímu prostředí. Plán udržitelné mobility pak navrhuje opatření vedoucí k vyšší míře propustnosti dopravy ve městě a tím i k úspoře pohonných zdrojů,“ poznamenal starosta Písku Michal Čapek.
Generálním partnerem putovní výstavy je Skupina ČEZ. Partnery výstavy jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, ČEPS, a. s., Jihočeský kraj, Teplárna Písek, a. s., společnost ČSAD Autobusy České Budějovice: Busem.cz, Centrum kultury města Písek, Povodí Vltavy, s. p., a Svaz vodního hospodářství ČR. Akce je podporována městem Písek. Organizátorem je společnost Medialogue.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí