Možnostmi nasazení Armády ČR na území obce s rozšířenou působností (ORP) Písek v případě mimořádných událostí a krizových situací, Pandemickým plánem Jihočeského kraje či aktualizací Plánu nezbytných dodávek se zabývala bezpečnostní rada ORP Písek na svém červnovém jednání.
Město Písek již v minulosti využilo pomoci Armády ČR při řešení krizové situace, kterou byly ničivé povodně v roce 2002. Starostové obcí si mohou v podobných případech, tedy například při živelních pohromách, vyžádat pomoc u velitele nejbližšího útvaru, a ten je povinen pomoc poskytnout, řekl ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice plk. gšt. Ing. Jiří Tršo. Vojáci mohou být nasazeni například při likvidaci škod nebo mohou pomáhat složkám integrovaného záchranného systému, pokud situaci nezvládnou vlastními silami.
O Pandemickém plánu Jihočeského kraje v souvislosti s řešením mimořádných událostí a krizových situací hovořila ředitelka Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D. V souvislosti s ním zmínila epidemii koronaviru a její průběh na území Jihočeského kraje, problémy, se kterými se hygienici během této náročné doby museli vypořádat. Zhodnotila také účinnost některých opatření přijatých během krizového stavu. Je podle ní pravděpodobné, že se i v budoucnu budeme muset vypořádat s epidemií podobného rozsahu, zejména pokud by byl její původce virového původu, jako byl covid-19. Je proto velmi důležité poučit se z chyb a inspirovat se kroky, které se osvědčily.
Petra Měšťanová, tisková mluvčí