Beseda na téma ZEVO přilákala do knihovny více než stovku lidí
Profilovka
23. 01. 2023.
 
Vybudováním zařízení pro energetické využití odpadu, tzv. ZEVO, by město Písek chtělo vyřešit problematiku nakládání s odpadem po roce 2030, od kdy bude zakázáno skládkování energeticky využitelných odpadů. Zařízení by vyrostlo nedaleko teplárny a bylo by možné využít jej také jako zdroj tepla. Teplárna by tak získala náhradu za kotel na uhlí, který bude muset kvůli odklonu od spalování fosilních paliv odstavit. Svůj záměr na vybudování ZEVO představilo město ve středu 18. ledna na besedě v knihovně. Téma přilákalo více než stovku lidí, řada z nich v emotivní diskusi vyjadřovala obavy, že bude mít toto zařízení negativní vliv na životní prostředí a zdraví obyvatel. Někteří občané se obávají toho, že Smrkovice budou zatíženy zvýšeným provozem nákladních aut a zařízení bude mít negativní vliv na kvalitu života v této osadě.
Starosta města Michal Čapek občanům na úvod besedy řekl, že o stavbě ZEVO není zatím rozhodnuto. Město má zpracovanou studii proveditelnosti a projekt nyní prochází procesem posouzení vlivů na životní prostředí EIA. Jestli město o vybudování ZEVO rozhodne, bude záležet i na tom, zda na něj získá dotaci.  
Projekt ZEVO se město snažilo lidem přiblížit z několika úhlů pohledu. Legislativu upravující skládkování a nakládání s odpady lidem představil vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra. Řekl mimo jiné, že směsný komunální odpad lze energeticky využít, proto jej nebude možné od roku 2030 skládkovat. Pokud město nebude mít vlastní ZEVO, bude muset odpad vozit jinam, a to bude znamenat zvýšené náklady. 
Jednatel společnosti Odpady Písek Jakub Šimoník zmínil, že se na skládku Vydlaby ročně uloží zhruba 24 000 t odpadu, z toho je zhruba 21 000 t energeticky využitelných. „Od roku 2015 se společnost Odpady Písek zabývá možnými způsoby likvidace odpadu. Zjišťovali jsme, jaké technologie jsou dostupné, jaké se v praxi využívají a ZEVO je v danou chvíli jediná funkční technologie pro energetické využití odpadu. Zkušenosti s jejich provozem mají již v řadě evropských zemí,“ uvedl Jakub Šimoník. Upozornil také na to, že Jihočeský kraj má v plánu využít skládku Vydlaby jako překladiště odpadu. Vybudovat by ho zřejmě muselo město na své náklady.
O ZEVU jako možném zdroji tepla pro zhruba 10 000 píseckých domácností hovořila ředitelka Teplárny Písek Andrea Žáková. Uvedla, že v případě, že se ZEVO nebude stavět, bude muset teplárna investovat stovky milionů korun do kogeneračních jednotek na spalování plynu, které nahradí uhelný kotel. „V takovém případě se staneme závislými na plynu a nebudeme mít diverzifikovanou palivovou základnu, což není dobré z hlediska bezpečnosti dodávek,“ podotkla. Jan Hanus, vedoucí sekce studií společnosti EVECO Brno, která zpracovala technické a ekonomické aspekty projektu, pak poukázal na to, že navržená technologie splňuje budoucí emisní limity, které jsou mnohem přísnější než limity stávající. Zmínil i kontinuální měření emisí na těchto zařízení.
Prezentace jednotlivých vystupujících jsou k dispozici na webu města, v průběhu příštího týdne by měl být zveřejněn videozáznam besedy.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí

 


Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image